The Scala YA7-FML and YA7-FMH are ruggedly built, yagi antennas, designed for professional FM transmit and receive applications.
Like all Scala antennas, the YA7-FML and YA7-FMH are made of the finest materials using state of the art electrical and mechanical designs resulting in superior performance and long service life.
The YA7-FML and YA7-FMH may be used stand alone or in stacked arrays for higher gain, increased sidelobe suppression, or custom azimuth patterns.
|
Specifications |
|
| Frequency Range | 88-98 MHZ (YA7-FML), 98-108 MHZ (YA7-FMH) |
| Gain | 7.5 dBd (H-pol or V-pol), 4 dBd (Slant) |
| Power Gain | 5.01 (H-pol or V-pol), 2.51 (Slant) |
| Impedance | 50 ohms |
| VSWR | <1.35:1 |
| Front-to-Back Ratio | >13 dB |
| Input Power Rating | 500 watts |
| Mounting Member | For masts of 2.375 inch OD |
| Dimensions | Height: 85 in x Width: 66 in x Length: 5 in |
| Net Weight | 22 lb |
| Wind Load @ 100 MPH (Front) | 85 lbf |
| Wind Survival Rating | 100 mph |
Download Product PDF
Disclaimer: Specifications are subject to change without notice. Information may be changed or updated without notice. American Amplifier Technologies may also make improvements and/or changes to the products described at any time.