The Scala HDCA-5 is a ruggedly built yagi antenna, designed for professional FM transmit and receive applications.
Like all Scala antennas, the HDCA-5 is made of the finest materials using state of the art electrical and mechanical designs resulting in superior performance and long service life.
The HDCA-5 may be used stand alone or in stacked arrays for higher gain, increased side-lobe suppression, or custom azimuth patterns.
|
Specifications |
|
| Frequency Range | 88 - 108 MHz |
| Gain | 7.5 dBd |
| Power Gain | 5.62 |
| Impedance | 75 ohms (50 ohms with optional transformer) |
| VSWR | <1.5:1 |
| Front-to-Back Ratio | >14 dB |
| Input Power Rating | 500 watts |
| H-Plane Beamwidth | 68 degrees (half-power) |
| E-Plane Beamwidth | 52 degrees (half-power) |
| Mounting Member | For masts of 2.375 inch OD |
| Dimensions | Height: 28.8 in x Width: 69.3 in x Length: 72.2 in |
| Net Weight | 21 lb |
| Wind Load @ 100 MPH (Front) | 81 lbf |
| Wind Survival Rating | 120 mph |
Download Product PDF
Disclaimer: Specifications are subject to change without notice. Information may be changed or updated without notice. American Amplifier Technologies may also make improvements and/or changes to the products described at any time.