The Scala HDCA-10 is a ruggedly built yagi antenna, designed for professional VHF-TV transmit and receive applications.
Like all Scala antennas, the HDCA-10 is made of the finest materials using state of the art electrical and mechanical designs resulting in superior performance and long service life.
The HDCA-10 may be used stand alone or in stacked arrays for higher gain, increased side-lobe suppression, or custom azimuth patterns.
|
Specifications |
|
| Frequency Range | 54 - 216 MHz |
| Gain | Channels 2-3 (8.75 dBd), Channels 4-6 (9.5 dBd), Channels 7-13 (10 dBd) |
| Power Gain | Channels 2-3 (7.5), Channels 4-6 (8.91), Channels 7-13 (10) |
| Impedance | 75 ohms (50 ohms with optional transformer) |
| VSWR | <1.5:1 |
| Front-to-Back Ratio | >14 dB |
| Input Power Rating | 250 watts |
| H-Plane Beamwidth | 50 degrees (half-power) |
| E-Plane Beamwidth | Channels 2-3 (50 degrees at half-power), Channels 4-6 (48 degrees at half-power), Channels 7-13 (46 degrees at half-power) |
| Mounting Member | For masts of 2.375 inch OD |
| Dimensions | Height: 187 in x Width: 109 in |
| Net Weight | 34.1 lb |
| Wind Survival Rating | 120 mph |
Download Product PDF
Disclaimer: Specifications are subject to change without notice. Information may be changed or updated without notice. American Amplifier Technologies may also make improvements and/or changes to the products described at any time.