The Scala FMO is a ruggedly built, horizontally polarized FM transmit antenna with an omnidirectional pattern.
Like all Scala antennas, the FMO is made of the finest materials using state of the art electrical and mechanical designs resulting in superior performance and long service life.
The FMO is available as a single bay antenna or in vertically stacked arrays for additional gain.
|
Specifications |
|
| Frequency Range | 88 - 108 MHz (broadband) |
| Gain | -3 dBd (single bay), 0 dBd (two bay, 1/2 spacing), 3 dBd (four bay, 1/2 spacing) |
| Power Gain | 05. (single bay), 1 (two bay, 1/2 spacing), 2 (four bay, 1/2 spacing) |
| Impedance | 50 or 75 ohms |
| VSWR | <1.5:1 |
| Input Power Rating | 100 watts (N - 75 ohms), 500 Watts (N - 50 Ohms) |
| Mounting Member | For masts of 2.375 inch OD |
| Dimensions | Height: 18 in |
| Net Weight | 10 lb |
| Wind Load @ 100 MPH (Front) | 35 lbf (per bay) |
| Wind Survival Rating | 120 mph |
Download Product PDF
Disclaimer: Specifications are subject to change without notice. Information may be changed or updated without notice. American Amplifier Technologies may also make improvements and/or changes to the products described at any time.