The Scala CA2-FM/CP is a circularly polarized antenna, designed for professional FM transmit and receive applications.
Like all Scala antennas, the CA2-FM/CP is made of the finest materials using state of the art electrical and mechanical designs resulting in superior performance and long service life.
The CA2-FM/CP may be used stand alone or in stacked arrays for higher gain, increased side-lobe suppression, or custom azimuth patterns.
|
Specifications |
|
| Frequency Range | 88 - 108 MHz |
| Gain | 1 dBd |
| Power Gain | 1.26 |
| Impedance | 50 ohms |
| VSWR | <1.5:1 |
| Polarization | Circular |
| Front-to-Back Ratio | >11 db |
| Input Power Rating | 250 watts |
| H-Plane Beamwidth | 80 degrees (half-power) |
| E-Plane Beamwidth | 80 degrees (half-power) |
| Mounting Member | For masts of 2.375 inch OD |
| Dimensions | Height: 51 in x Width: 51 in x Length: 39 in |
| Net Weight | 21 lb |
| Wind Load @ 100 MPH (Front) | 34.6 lbf |
| Wind Survival Rating | 120 mph |
Download Product PDF
Disclaimer: Specifications are subject to change without notice. Information may be changed or updated without notice. American Amplifier Technologies may also make improvements and/or changes to the products described at any time.